הקצעת שורשים וטיפול שיננית

שאלות ותשובות אחרי עקירת שיניים

המטרה של רפואת השיניים היא כמובן לשמור על השיניים שלנו בריאות לאורך שנים, אך אם אין מנוס ולא ניתן להציל שן הרופא ימליץ לעקור אותה. עקירת שיניים לא נחשבת לפעולה מורכבת וכל רופא שיניים יכול לבצע אותה. במידה ומדובר במצב הדורש מיומנות גבוהה יותר (למשל שן שבורה לכל אורכה) ולא ניתן פשוט לשלוף את השן החוצה, העקירה תעשה על ידי כירורג. עומדים לעבור עקירה ולא בטוחים מה עושים אחרי? מה מותר ומה אסור ואיך להקל על ההחלמה? המשיכו לקרוא.

מה אפשר לאכול אחרי עקירה?

בשעתיים הראשונות לאחר העקירה ייתכן שתתקשו מאוד לאכול שכן הפה עדיין רדום. עד להתפוגגות חומרי ההרדמה מומלץ לשתות רק מים פושרים ולאכול מעט יוגורט, גלידה, פירה פושר או מאכלים רכים וקרירים אחרים כמו רסק פירות, סורבה, גבינה לבנה, מרק פושר וכדומה. ב-24 עד 36 השעות הבאות אין לשתות או לאכול מזונות חמים, מזונות קשים ניתן ללעוס על הצד הנגדי לעקירה. חשוב מאוד לא לצום לאחר העקירה, במיוחד אם אתם לוקחים משככי כאבים או סובלים מסוכרת.

איך להוריד נפיחות אחרי עקירה כירורגית?

נפיחות אחרי עקירה כירורגית היא תופעת לוואי טבעית לחלוטין שעוברת מעצמה גם ללא כל התערבות. עם זאת, כדי להקל על המטופל אפשר להיעזר בקומפרסים קרים ל-15 ד' לסירוגין. לאחר 24 שעות אפשר גם להניח קוביית קרח על האזור להורדת הנפיחות.

איך מתמודדים עם כאב אחרי עקירת שיניים?

עקירת שיניים, כירורגית או רגילה נעשית בהרדמה מקומית כך שלמעט תחושת משיכה קלה המטופל לא מרגיש דבר. חומרי ההרדמה מתפוגגים לאחר כשעתיים. במידה והנכם מרגישים כאב מומלץ להיעזר במשככי כאבים ללא מרשם רופא כמו אקמול, נורופן, אופטלגין וכדומה. במידת הצורך, רופא השיניים יכול לרשום לכם תרופה חזקה יותר אך מרבית המטופלים לא זקוקים לכך. השתדלו לנוח, קחו הפסקה ממטלות היומיום וחופש ל לפחות יומיים מן העבודה. הקפידו לקחת משככי כאבים, לשתות הרבה מים ולאכול מזונות מותרים, אין לצום אחרי עקירה ויש בעיקר לנוח ולתת לגוף זמן להחלים בניחותא.

מה קורה אם מעשנים אחרי עקירה?

עישון מוצרי טבק משפיע על השיניים וחלל הפה לרעה במגוון דרכים. אחת הבעיות היא החלמה אחרי טיפולי שיניים. עישון מפריע לקצב ההחלמה של גוף האדם באופן כללי ובמיוחד בחלל הפה והלסת על ידי פגיעה בכלי הדם הקטנים שמזינים את החניכיים, השיניים ועצמות הלסת ומונע מנוטריאנטים חיוניים להחלמה וריפוי להגיע לאזור העקירה.

בנוסף, עישון סיגריות לאחר עקירת שיניים תורם להתפתחות תופעת המכתשית היבשה. לאחר העקירה, נוצרת מכתשית במקום בו השן הייתה. המכתשית מתמלאת בכריש דם – תופעה רצויה מאוד טבעית, חלק מתהליך ההחלמה. קריש הדם רגיש לחום ולפעולת יניקה, בדיוק שתי תופעות שמיוצרות על ידי עישון סיגריות. אם כריש הדם זז ממקומו המכתשית נותרת "יבשה". התוצאה היא כאב עז שלא מגיב היטב למשככי כאבים ונמשך כשבועיים.

אפשר לצחצח שיניים אחרי עקירה?

ביום העקירה אין לשטוף את הפה ואין לירוק, בטח ובטח לא לצחצח שיניים. לאחר 24 שעות אפשר לצחצח כרגיל אך את מקום העקירה אין לצחצח במשך 5 ימים. רופא השיניים ימליץ על שטיפת פה ייעודית אחרי עקירה שיש להשתמש בה לפי הוראותיו.

כמה זמן אחרי עקירה אפשר לעשות שתל?

ישנן שתי שיטות לביצוע השתלת שיניים לאחר עקירת שן: האחת היא המסורתית, אחרי 3 חודשים והשנייה היא מידית, במעמד העקירה. כיום, רופאי שיניים רבים ממליצים לא להמתין 3 חודשים ולבצע השתלת שיניים מידית. הסיבה היא כדי למנוע אובדן של נפח עצם בלסת כתוצאה מהיעדר שן במקום. כאשר נפח העצם יורד ישנו חשש שעובייה לא יספיק כדי להחזיק שתל והמטופל יצטרך לעבור השתלת עצם בנוסף להחדרת השתל.

יש צורך באנטיביוטיקה אחרי עקירה?

אנטיביוטיקה כמו כל תרופה אחרת אין לקחת ללא הוראה מפורשת מן הרופא. במרבית המקרים, אין כל צורך בנטילת אנטיביוטיקה לאחר עקירת שן. במידה ואתם לוקחים אנטיביוטיקה מסיבה שלא קשורה לעקירת השן, חשוב מאוד ליידע את רופא השיניים שלכם.

למה יש לי טעם רע בפה אחרי עקירה?

לטעם רע בפה לאחר עקירת שיניים יש כמה סיבות:

  • עקירת שיניים כוללת שימוש בחומרי הרדמה וחומרים מחטאים בחלל הפה. למרבה הצער לאלו יש טעם לוואי ומכאן נובע הטעם המר בפה בשעה-שעתיים לאחר העקירה.
  • העקירה היא למעשה פצע שמגליד ומחלים לאט לאט בדיוק כמו כל פצע בכל מקום אחר בגופנו. כחלק מתהליך ההחלמה הגוף מפריש חומרים שונים ומזרים דם לאזור לאלו יש טעם מר ולא נעים במיוחד.
  • כאשר אנו נמצאים במצבי לחץ גופנו מפריש אדרנלין. עקירת שן היא פעולה שעלולה להיות מלחיצה ומטופלים מסוימים מדווחים על תופעות כמו עלייה בדופק, נשימה מהירה וטעם מר בפה. הטעם המר נובע מהפרשה של אדרנלין.
  • לאחר עקירה ייתכן דימום קל שמלווה בטעם מר ומתכתי.

האם יכולה להתפתח דלקת אחרי עקירה?

בדיוק כמו כל הליך רפואי בו נותר חתך ישנו סיכוי קל לזיהום והתפתחות דלקת. מדובר בתופעה מאוד נדירה ברפואת השיניים בכלל ולאחר עקירת שן בפרט. שמירה על הוראות רופא השיניים לאחר העקירה, הקפדה על היגיינה דנטלית והימנעות מעישון יבטיחו שלא תתפתח דלקת וזיהום באזור העקירה. אם בכל זאת אתם מבחינים בהפרשה מאזור העקירה, אם חום הגוף עולה פתאום, אם ישנו דימום שלא פוסק לאחר 48 שעות או אם אצתם חשים ברע או מרגישים שמשהו אחר אינו כשורה אל תהססו לפנות אל מרפאת השיניים לבדיקה.

שאלות ותשובות עקירת שיניים

מתי אפשר לחזור לשגרה אחרי עקירת שיניים?

עקירת שן היא פעולה לא נעימה אך גם לא כזאת שנחשבת למורכבת במיוחד ולא כוללת תופעות לוואי ארוכות טווח. ניתן להיעזר במשככי כאבים ובקומפרסים קרים כדי להקל על תופעות הלוואי. מרבית המטופלים יכולים לחזור לשגרה מתונה יום אחרי העקירה ולשגרה מלאה הכוללת פעילות גופנית לאחר כחמישה ימים.

מרפאת השיניים מג'יק טאץ
מרפאת השיניים מג'יק טאץ

אנו במרפאת מג'יק טאץ מאפשרים לקהל המטופלים לקבל את הפתרונות הרפואיים המתקדמים ביותר תחת קורת גג אחת, החל בסתימה ועקירות ועד השתלות שיניים ושיקום מלא של הפה.