שיקום הפה בכל השיניים

שיקום הפה

השיניים האנושיות הן איבר מדהים – חזק, עוצמתי ועמיד מאין כמוהו, אבל בסופו של דבר, גם הן בסך הכול לא יותר מחומר ביולוגי שכמו כל החומרים האחרים בטבע – עלול להישחק, להישבר ולצאת מכדי שימוש. כולנו היינו שמחים אם השיניים היו משמשות אותנו לכל החיים, אך במקרים רבים זה לא יהיה המצב. למרבה המזל, אנחנו חיים בתקופה שבה גם הדבר הזה הוא בהחלט בר תיקון – בעזרת טיפולי שיניים לשיקום הפה.

מומחה לשיקום הפה הוא רופא שיניים שעבר התמחות ספציפית בשחזור שיניים שאבדו ובביצוע עבודות שיקום שונות בחלל הפה. העיסוקים של מומחי השחזור רבים ומגוונים כאשר בין כולם עובר חוט מקשר אחד – הם נועדו להחזיר את הפה למצב הקודם שלו – מבחינה אסתטית ותפקודית (פונקציונלית).

למה שיקום הפה נדרש וחיוני כל כך?

בניגוד לאיברים שיש להם מטרה אסתטית ברורה או מטרה פונקציונלית ברורה – כשמדובר בשיניים שלנו, שתי המטרות האלו חשובות ומשמעותיות ביותר. השיניים משפיעות מאוד על האסתטיקה של הפנים שלנו, והן כמובן עוזרות לנו לעבד את המזון שאנחנו אוכלים, לדבר כמו שצריך ועוד. לכן, כאשר שיניים נושרות, נעקרות או סובלות מבעיות חמורות – זה משפיע עלינו ברבדים רבים ויכולות להיות לכך השפעות מרחיקות לכת על כמעט כל היבט בחיינו.

בעבר, אנשים שאיבדו שיניים ראו בזה גזרת גורל ולא יכלו לעשות יותר מדי כדי לשנות את המצב. אולם ככל שחולף הזמן, היכולות בתחום שחזורי השיניים ושיקום הפה רק הולכות ומשתכללות, מה שהופך את הטיפולים האלו לזמינים, נגישים ויעילים הרבה יותר לכל מי שמעוניין בהם.

בזכות הטיפולים האלו ניתן כיום להבטיח לכל אדם חיוך יפה, בריא ואסתטי אשר ימנע מבוכה רבה ולפתור בעיות בתפקוד הפה שעלולות כאמור להשפיע רבות על מהלך חייו.

אילו טיפולים מציע מומחה לשיקום הפה?

השתלות שיניים

זהו טיפול נפוץ ביותר להשלמת שיניים אבודות שבמהלכו משתמשים בשני מרכיבים מרכזיים: שתלים – מעין ברגים שמוחדרים לתוך עצמות הלסת ומקבעים את השן המשוחזרת במקומה – וכתרים המהווים את החלק הנראה לעין של השתל. תהליך שחזור השיניים הוא ארוך, מורכב ועדין מאוד. לכן הוא דורש מיומנות ומקצועיות נטולת פשרות מצד הרופא המטפל.

ההליך הזה בדרך כלל נפרס על פני כמה חודשים או אפילו שנים כדי להבטיח את הצלחתו. אולם כיום ניתן, במקרים מסוימים, לבצע גם השתלת שיניים מהירה ביום אחד לאנשים שעומדים בכל התנאים לטיפול זה.

זכרו כי טיפול השתלות שיניים ישפיע על חייכם לעוד שנים רבות – בשאיפה שאף לכל החיים. לכן אסור להקל בו ראש וחשוב לעשות אותו רק אצל מומחה אמין ומקצועי שאתם יכולים לסמוך עליו ועל הכישורים שלו.

שיקום הפה

ניתוחים הנלווים לתהליך ההשתלה 

לעיתים, כדי לשחזר שיניים אבודות נדרש לבצע טיפולים מקדימים כמו לדוגמה הרמת סינוס או השתלת עצם. במקרים רבים, כאשר שן נושרת או נעקרת, הגוף סופג חלקים מעצם הלסת התומכת בה, דבר אשר יקשה על קליטת השתלים בשלב מאוחר יותר.

אם זה קורה בחלקו העליון של חלל הפה, זה עלול גם לגרום להרחבת הסינוסים המקסילריים – מרווחים הממוקמים מעל לפה ומתחת לעיניים בפנים שלנו. במצב כזה, הרופא יהיה חייב לבצע טיפול מקדים של השתלת תחליף עצם, שיתמוך בשתלים ויבטיח את הצלחת הטיפול כולו.

בחלק מהמקרים ניתן יהיה כאמור לוותר על ההליך הזה, תוך שימוש בטכניקות חדשניות ומתקדמות להשתלת שיניים מהירה ביום אחד ללא טיפולים מקדימים להשתלת עצם. עם זאת, נזכיר שוב שזה לא אפשרי בכל המקרים ומידת ההתאמה לטיפול תיקבע לאחר אבחון אצל המומחה לשיקום הפה.

התקנת כתרים על השיניים 

כתרים משמשים לא רק בשחזור שיניים אבודות אלא גם כאשר השן עדיין קיימת אבל דורשת שיקום. בדרך כלל עושים זאת במקרה של עששת שגרמה להרס מתקדם של השן ("חורים בשיניים"), כאשר שן שבורה או סדוקה או בכל מקרה של חריקת שיניים שגורמת לשחיקה של השן ולחשיפת עצבים. במקרה של שחיקת שיניים, נמליץ גם על התאמת סד לילה לשינה, שימנע שחיקה נוספת ופגיעה בכתר המשמש לשחזור.

הכתרים בדרך כלל יופקו מגרסאות שונות של חרסינה או זירקוניה, המזכירות בהרכבן ובצבען את אלו של השן האנושית ומשתלבות איתה בצורה הטובה ביותר. כיום יש מגוון רחב של סוגי כתרים המתאימים למטרות שונות, לתקציבים שונים וגם לטיפול במצבים מורכבים וייחודיים.

התאמת שיניים תותבות 

חלק מהאנשים לא מעוניינים בטיפול מורכב לשחזור חלל הפה (שתלים) ויעדיפו אמצעים קלים יותר לשיקום החיוך והתפקודיות של הפה. לאנשים אלו ניתן להתאים שיניים תותבות – שנחשבות חזקות, עמידות ובעיקר קלות לתפעול. כיום שיניים תותבות הן לא מה שהיו בעבר – הן יכולות להיות מקובעות היטב בפה, להיראות ולהרגיש טבעיות לחלוטין. השימוש בהן חוסך טיפולים מורכבים ויקרים ומאפשר תוך זמן קצר לתפקד כרגיל – כמעט כמו שהיה עם השיניים הטבעיות.

יישור שיניים שאינו כירורגי 

כולם מכירים את הליך יישור השיניים באמצעות סמכים ("גשר") או קשתיות ("פלטה"), אך אולי תופתעו לגלות שיש גם דרך קלה הרבה יותר לפתור בעיות קלות ביישור השיניים. מומחה לשיקום הפה יכול לבצע יישור אסתטי של השיניים בעזרת ציפוי חרסינה את זירקוניה על השיניים. הטיפול לא משפיע בפועל על מיקום השיניים אך יכול לעזור להשיג חיוך אסתטי יותר בקלות וגם למנוע משאריות מזון "להיתקע" בין השיניים – דבר שמגביר את הסיכון לעששת ולדלקות חניכיים.

מה חשוב לקחת בחשבון כשמבצעים שיקום של חלל הפה?

כפי שציינו קודם, טיפולים לשיקום חלל הפה הם כאלו שהתוצאות שלהם משפיעות על המטופל למשך שנים רבות. לכן חשוב לוודא שהם מבוצעים במרפאה אמינה ומכובדת, על ידי רופאים עם ניסיון עשיר בביצוע טיפולים מהסוג הזה.

בנוסף, אחרי הטיפולים, חשוב להקפיד אפילו יותר לשמור על הבריאות וההיגיינה של חלל הפה מכיוון שההקפדה הזאת תשפיע יותר מכל על הצלחת הטיפול והתוצאות שלו בשנים שאחרי.