סתימה בשיניים

סתימה בשן - כל הסוגים הקיימים

חלל הפה שלנו הוא עולם שלם, מופלא ומורכב בצורה מפתיעה. חיים בו הרבה סוגי חיידקים, "טובים" ומזיקים – והם ניזונים בעיקר משאריות המזון שנותרות בפה אחרי האכילה. התהליך הזה גורם במקרים מסוימים להיווצרות עששת, אשר עלולה להוביל לפירוק של השיניים וליצירת חורים בתוכן.

חורים כאלו הם בעיה רפואית נפוצה, אך כאשר לא מטפלים בהם הם יכולים להחמיר, בשעה שהעששת תהרוס חלקים נוספים בשן ואף תגרום לאובדן שלה במקרים קיצוניים. לכן נדרש טיפול רפואי שכולל גם ביצוע שחזור לחלק בשן שאבד – או בשמו המוכר יותר – "סתימה".

הסימנים שמעידים על חורים בשיניים

חורים בשיניים מתבטאים לפעמים בכאבים משמעותיים בלעיסה ובאכילה. במקרים מסוימים הם גם יגרמו לרגישות בשיניים – בייחוד כשמכניסים לפה מזונות חמים או קרים מאוד. חורים בשיניים ועששת נפוצים בייחוד אצל ילדים ובני נוער – אך הם יכולים להופיע בכל גיל. חשוב להבין שלא תמיד הם יהיו מלווים בכאבים ולכן מומלץ להגיע לפחות פעם בשנה למרפאת השיניים כדי לבחון את בריאות חלל הפה ולזהות אותם לפני שיחמירו. זכרו כי אבחון מוקדם יכול למנוע כאב רב וסיבוכים בהמשך.

איך עושים טיפול לסתימת החור?

טיפולי שחזור (סתימה) מבוצעים על ידי רופא השיניים ונחשבים לחלק חשוב בשמירה על פה בריא. בשלב הראשון, לפני ביצוע הסתימה עצמה, הרופא יטפל בעששת כדי להבטיח שהבעיה לא תחזור. לשם כך הוא יסיר את החלק בשן שנגוע בזיהום, ינקה את האזור שנותר בשן ויבצע סתימה של החור באמצעות חומר מילוי מיוחד. כך למעשה נמנע מהחיידקים לחדור לשכבות הפנימיות של השן ולפרק אותה מבפנים.

הטיפול מתבצע ברוב המקרים תחת הרדמה מקומית כדי למנוע כאבים במהלכו. עם זאת, בחלק מהמקרים ניתן יהיה להשתמש בגז צחוק ובטשטוש בלבד, תוך הנחת חומר מאלחש על פני אזור הטיפול עצמו.

סתימה לבנה או סתימה מכסף? כך תחליטו

מרפאת השיניים שלנו עובדת עם כמה סוגי חומרים לצורך שחזור השיניים וטיפול בחורים. חשוב להבין שאין חומר אחד שמתאים לכולם – ולכל מטופל תתאים אסטרטגיה אחרת שתגובש בהתאם לצורך שלו, לתקציב ולמיקום השן הפגועה. אלו החומרים הבולטים שנשקול להשתמש בהם  בהליך הזה:

סתימת חרסינה (לבנה)

חרסינה מסוג מילואה נחשבת לאחד מהחומרים הפופולריים ביותר לביצוע סתימות בשיניים. זהו חומר שמיוצר במעבדת השיניים בהתאם למידות הייחודיות של המטופל. החומר מזכיר מאוד במרקם, בצפיפות ובצבע את השן האנושית ולכן משמש גם להכנת כתרים להשלמת שיניים חסרות. סתימות כאלו יהיו עמידות יותר בפני כתמים וישתלבו בצורה מיטבית בחלל הפה. עם זאת, המחיר שלהן יהיה יקר יותר מזה של אפשרויות אחרות ופשוטות יותר.

סתימות אמלגם (כסף)

אלו סתימות עם תג מחיר נמוך יותר – אך זה לא אומר שהן פחות איכותיות. למעשה, הסתימות האלו נחשבות עמידות מאוד לאורך שנים ומתאימות לטיפול בחורים בשיניים טוחנות ואחוריות שאינן נראות לעין ומתמודדות עם עומסים כבדים. עם זאת, הן מטבע הדברים בולטות יותר ולכן אינן מומלצות למי שלא רוצה להתפשר על האסתטיקה.

הסתימות האלו נחשבות מבוקשות ביותר בקרב הורים לילדים שמבצעים שחזור לשיניים הזמניות (שיני חלב). השיניים האלו כידוע ינשרו בשלב כזה או אחר ולכן ניתן בהחלט לשחזר אותן באמצעות סתימה פשוטה ואמינה זו.

כאבים בשיניים

סתימות משרף מורכב

אלו סתימות מפלסטיק שמעניקות לשן מראה טבעי בתהליך די פשוט ומהיר. השחזורים האלו ניתנים לצביעה בצורה פשוטה במעבדה ובכך ניתן להתאים אותם לשאר השן בצורה שתשפר את המראה שלה בתום הטיפול. עם זאת, לסתימות האלו יש חיסרון בולט שחשוב להכיר – הן פחות עמידות מהחומרים האחרים שהצגנו כאן ועלולות להישבר או להתבלות עם הזמן. בנוסף, הרגלים שונים שרבים מאיתנו סיגלנו כמו עישון או שתיית קפה יחתימו אותן די מהר ויפגעו באסתטיקה שלהן.

סתימות כאלו צפויות להחזיק בממוצע שנים בודדות – עד עשור פחות או יותר. לכן גם במקרה הזה נמליץ עליהן לילדים שעוד לא התחלפו להם השיניים הזמניות.

סתימה מזהב

זוהי אולי הסתימה הבולטת ביותר, אך מומחים מעריכים שהיא גם היעילה ביותר. זהב הוא כידוע חומר חזק ועמיד ולכן הסתימה עשויה להחזיק אף 20 שנים או יותר. עם זאת, גם העלות של סתימה כזאת גבוהה יחסית לחלופות וכאמור – הסתימה גם בדרך כלל תהיה בולטת יותר. סתימות מזהב מיוצרות בהתאמה אישית על פי מידות המטופל ומודבקת בהליך די פשוט. החומר גם נקלט בצורה טובה בחניכיים ואינו מעורר דלקות או זיהומים.

כמה עולה סתימה בשיניים?

מחירן של הסתימות תלוי במיקום השן שדורשת שחזור, סוג החומר שנעשה בו שימוש והמורכבות של הטיפול. בדרך כלל, מחיר של סתימה לבנה יעמוד על מאות בודדות של שקלים – עד 700 שקלים. הסתימות הכספות כאמור נחשבות זולות יותר ומחירן בדרך כלל יהיה נמוך בכמאה שקלים או יותר מזה של סתימת החרסינה.

איך לשמור על הסתימה בשן?

היגיינה דנטלית היא מרכיב חשוב, הכרחי וחיוני במניעת חורים בשיניים ובשמירה על השיניים שכבר היו בהן חורים וביצענו בהן שחזור.

בין אם מדובר בילדים שרק לומדים איך לדאוג לשיניים שלהם או במבוגרים שכבר מבינים כיצד לעשות זאת אך מתקשים ליישם – שיפור המודעות לנושא החשוב הזה יכול לחסוך המון כאבים, כסף וביקורים לא רצויים במרפאה.

לכן, בשלב הראשון נמליץ לכם להגיע למרפאה לביקורות שגרתיות גם כש"הכול בסדר" על מנת לזהות מבעוד מועד בעיות לפני שיחמירו. לכך כמובן יצטרפו פעולות עצמאיות לשמירה על היגיינת הפה לרבות צחצוח שיניים, שימוש בחוט דנטלי ושטיפתה הפה בתדירות גבוהה.

בנוסף, על מנת להסיר שאריות אבן מהפה ולטפל בעששת, כדאי להקפיד על ביצוע ניקוי עמוק ויסודי של חלל הפה אצל שיננית מוסמכת לפחות פעם בחצי שנה.

מרפאת השיניים מג'יק טאץ
מרפאת השיניים מג'יק טאץ

אנו במרפאת מג'יק טאץ מאפשרים לקהל המטופלים לקבל את הפתרונות הרפואיים המתקדמים ביותר תחת קורת גג אחת, החל בסתימה ועקירות ועד השתלות שיניים ושיקום מלא של הפה.