השתלת שיניים וכל המידע החשוב

השתלת שיניים

בעידן שלנו, הטכנולוגיות להשתלת השיניים נחשבות למתקדמות ויעילות מאי פעם. עם זאת, עדיין מדובר בהליך מורכב אשר מידת ההצלחה שלו נקבעת במידה רבה בהתאם לניסיון, למיומנות ולכישורים של הרופא שנבחר כדי לבצע אותה. אם אתם שוקלים לבצע את ההליך אבל חוששים – הנשק הכי טוב נגד הפחד הוא ידע. כדי לעזור לכם, ריכזנו את התשובות המפורטות לשאלות הכי נפוצות סביב שתלים בשיניים:

כמה עולה טיפול שתלים?

השתלת שיניים היא טיפול שקשה לתמחר בדיוק לפני שבוחנים באופן פרטני את מצב חלל הפה של המטופל. באופן עקרוני זהו טיפול שעלותו מסתכמת בכמה אלפי שקלים – בדרך כלל בין 2,000 ל-5,000. ישנם גם טיפולים שיכולים לייקר את ההליך לרבות השתלת עצם, הרמת סינוס או השתלת חניכיים. שיקום כולל של חלל הפה הוא כמובן טיפול מורכב יותר אשר עלותו יכולה להגיע לכמה עשרות אלפי שקלים – בדרך כלל בין 40 ל-100 אלף.

אילו חומרים משמשים להשתלת שיניים?

חומרי השחזור שמשמשים כתחליף לשן האנושית מורכבים משני חלקים – הראשון הוא סוג מסוים של בורג מחומר חזק ואיכותי – בדרך כלל טיטניום שידוע בעמידותו לאורך זמן. זהו החלק שנקרא "שתל" והוא נסתר מהעין לצופים מהצד. על החלק הזה מחברים את חלקה הנראה לעין של השן החלופית – הכתר. כתר בדרך כלל מורכב מחרסינה, זרקוניה או מתכות עם ציפוי של חרסינה – בהתאם לגובה התקציב, למיקום השן ולהעדפה של המטופלים.

איך מתבצעת ההשתלה וכמה זמן היא דורשת?

חשוב לזכור כי השתלת שיניים היא תהליך ממושך שדורש אורך רוח וסבלנות. השלב הראשון בתהליך הוא האבחון – שבו נבצע צילום CT כדי להעריך את המצב הנוכחי של חלל הפה. הצילום עוזר לבחון את מצב החניכיים ועצמות הלסת באזור ההשתלה. העצמות הקטנות האלו תומכות בשיניים האנושיות ונדרשות גם לקליטה נכונה של השתלים. כשהשן נושרת, במקרים רבים העצמות האלו נספגות בחלל הפה. במצב כזה יידרש טיפול נוסף להשתלת תחליף עצם.

בשיטה של "השתלה ממוחשבת" הרופא יבצע תכנון של השתלים באמצעות תוכנת מחשב, על בסיס דגם ממוחשב ותלת ממדי של חלל הפה של המטופל. כך הדמייה של השתלים תישלח לייצור במעבדה ותתאפשר התאמה מקסימלית של חומרי השחזור לחלל הפה. הטכניקה הזאת מסייעת לחסוך זמן יקר ולשפר את תוצאות הטיפול.

לאחר מכן ייקבע תור לביצוע השחזור בשני מפגשים. בראשון יותקן כאמור השתל (הבורג) שמותקן בתוך הלסת במקום השן שאבדה. בטיפול הזה יחובר אליו כתר זמני שיוחלף בהמשך. הסיבה לכך היא שנדרש זמן התאוששות לאחר הטיפול, אשר יאפשר לפה לקלוט את השתלים בצורה נכונה ובריאה יותר. ההמתנה הזאת היא חיונית להצלחת התהליך בשלמותו.

לאחר כמה שבועות נזמן אתכם למרפאה על מנת לבצע את השלב הסופי בתהליך – הנחת הכתר הקבוע. חשוב להבין כי לעיתים יהיה צורך בכמה מפגשים גם בשלב הזה, על מנת להבטיח התאמה מיטבית של הכתר לשאר השיניים ולחלל הפה שלכם. הסבלנות במקרה הזה ובכל אחת מהתחנות במסלול הזה תבטיח תוצאות איכותיות וארוכות טווח.

השתלת שיניים

איך להתנהל אחרי הניתוח?

בשעות שאחרי טיפול ההשתלה מומלץ שלא לאכול בכלל – ואם כבר אוכלים אז להקפיד על צריכת מזונות רכים שאינם דורשים לעיסה משמעותית. גם בימים הראשונים לאחר הטיפול מומלץ להמשיך ולצרוך מזונות רכים ופושרים – בלי לאתגר יותר מדי את אביזרי השחזור החדשים.

בימים אלו כדאי להימנע מכל פעילות מאומצת שאינה חיונית – לרבות פעילות גופנית, הרמת ילדים קטנים ועוד. יש להקפיד על מנוחה אשר נדרשת לגוף על מנת להחלים ולאפשר קליטה נכונה של השתל.

שמירה על היגיינה דנטלית היא מרכיב נוסף וחשוב שיתרום להצלחת התהליך ויבטיח שהשתלים יישמרו לעוד עשורים רבים. מהבחינה הזאת יש להקפיד כמובן לצחצח את השיניים כנדרש – כפי שינחה אתכם הרופא וכן לבצע פעולות נוספות שיעצימו את ההיגיינה כמו שימוש בחוט דנטלי וניקוי עמוק אצל שיננית. זכרו גם להגיע למרפאה לביקורות במועדים שנקבעו על מנת לבחון את קליטת השתלים – וגם לבצע ביקורות תקופתיות בכל חצי שנה בהמשך הדרך.

חשוב להבין כי טיפול ההשתלה הוא רק השלב הראשון והחשוב בדרך לחיוך יפה ואסתטי יותר. ככל שתגלו מחויבות ותדאגו לבריאות השיניים שלכם – כך סיכויי ההצלחה של התהליך יתעצמו עם הזמן.