מג'יק טאץ צוות הרופאים

הרמת סינוס

תהליך התאמת שתלים דנטליים לשחזור שיניים אבודות מורכב משלבים רבים. בעבור לא מעט אנשים, אחד ההיבטים החיוניים של ההליך הזה הוא טיפול מקדים בסינוסים שעלולים לעבור שינויים לא רצויים בעקבות אובדן השיניים.

הנה כל מה שחשוב לדעת על טיפול הרמת סינוס, שבשביל מטופלים מסוימים מהווה חלק בלתי נפרד מהדרך לחיוך אסתטי ויפה יותר:

מהם הסינוסים ולמה אנחנו נדרשים "להרים" אותם?

הסינוסים הם לא יותר ממרווחים ריקים שממוקמים באזורים שונים על הפנים של כל אחד מאיתנו. הם תחומים על ידי קרום דק בשם "רירית" שעוטף אותם ומספק להם הגנה. כאשר שינים אובדות, במקרים רבים הגוף סופג את העצמות הקטנות שתומכות בהן כדי להשתמש בחומרים שבהן למטרות אחרות וחיוניות. במצב כזה, אם השיניים ממוקמות בסמוך לסינוסים, זה משפיע גם על המבנה, הגודל וההיקף שלהם.

כדי לשחזר שיניים אבודות, אחנו במרפאת השיניים מג'יק טאצ באשדוד מחויבים לעשות הכול על מנת להבטיח שהתהליך יעבור בצורה חלקה ושהשתלים ייקלטו בחלל הפה בצורה מיטבית. לשם כך אנחנו נדרשים לבצע השתלת עצם ו"תיקון" של הסינוס שנפגע מאובדן השן.

איך יודעים אם יש צורך בטיפול הזה?

בכל תהליך של התאמת שתלים דנטליים לשחזור שיניים, הרופא יורה בשלב הראשון על ביצוע צילום CT שיעזור לגבש תמונה רחבה ככל שניתן של מצב חלל הפה, השיניים, העצמות, רקמות החניכיים והסינוסים. אחרי בחינה מדוקדקת של מצב הפה וכן תשאול להבנת הסטטוס הרפואי וההיסטוריה של המטופל, תותאם תוכנית השחזור שיכולה לכלול כאמור גם טיפול מקדים להרמת הסינוס והשתלת תחליף עצם.

האם הרמת סינוס כרוכה בסיכונים?

ההליך הזה נחשב יחסית בטוח ועם סיכון נמוך לסיבוכים משמעותיים. עם זאת, בחלק מהמקרים עלולות להתפתח תופעות לוואי שיכולות לכלול בין היתר כאבים מקומיים, שטפחי דם, דימום מהאף או נפיחות באוזרי הטיפול. במקרים כאלו ניתן להשתמש במשככי כאבים שניתנים ללא מרשם רופא ולהניח קרח על אזור הטיפול כדי להפחית את הנפיחות.

כל התופעות האלו ידועות ולא צריכות לעורר דאגה. ברובם המוחלט של המקרים הן חולפות כעבור כמה ימים בלי להותיר נזק, צלקות או בעיות רפואיות אחרות.

במקרים חריגים עלול להתפתח סיבוך שנקרא "סינוסיטיס אקוטית", דלקת בסינוסים שמתאפיינת בלחץ באזור שמתחת לעין, בחום ובאי נוחות כללית. במקרה כזה יכולים להופיע גם דימומים קלים מהאף ומהפה או אפילו שטפי דם מתחת לעור. עם זאת, גם במקרה הזה חשוב לזכור שמדובר בתופעה לא מסוכנת שתחלוף אחרי כמה ימים.

הרמת סינוס

כיצד מתבצעת הרמת סינוס?

טיפול להרמת הסינוס יכול להתבצע באחד משני סוגים עיקריים:

הרמת סינוס סגורה 

במקרים שבהם מידת האובדן של העצם באזור הטיפול קטנה יחסית, ניתן לבצע טיפול שנחשב פשוט ומהיר יותר. את הטיפול הזה מבצעים כאשר אובדן העצם אינו עולה על שני מילימטרים. זהו הליך לא פולשני שבמהלכו מבצעים חתך קטן בלסת ודרכו מעבירים חומר שמהווה תחליף לעצם שאבדה. בהמשך נשתמש בפתח הזה גם כדי לחבר את השתל אל הלסת – דבר שיחסוך זמן וחתכים נוספים.

הרמת סינוס פתוחה 

את הטיפול הזה מבצעים במקרים מורכבים יותר, כאשר יש אובדן משמעותי יותר של עצמות הלסת שיתמכו בשתלים. בטיפול הזה מבצעים חתך מעט גדול יותר בחלק הצדדי של אזור העצם האבודה וממלאים אותו בחומר שמחליף את העצם. במצב כזה, לגוף יידרשו כמה חודשים כדי 'להחליף' את החומר הזה בעצם טבעית. רק כשהתהליך החשוב הזה יסתיים – ניתן יהיה לחבר לאזור את השתל הדנטלי לשחזור השן.

הרדמה ומשך הטיפול

טיפול להרמת סינוס משני הסוגים מבוצע בדרך כלל תחת הרדמה מקומית. אם מדובר במטופלים שחוששים מאוד מההליך הכירורגי, כמו גם ילדים או אנשים עם מוגבלויות – ניתן יהיה לשקול שיטות הרדמה אחרות כמו "סדציה" (טשטוש) או אפילו הרדמה מלאה.

משך הזמן משתנה מטיפול לטיפול ותלוי בגורמים רבים. עם זאת, הוא בדרך כלל עומד על שעה עד שעתיים. במקרים שבהם הוא ישולב עם קיבוע השתל עצמו – הטיפול כמובן צפוי להתארך עוד יותר.

הנחיו“ת לימים שאחרי הניתוח

ניתוח להרמת סינוס הוא הליך כירורגי שמחייב את המטופל לעקוב במדויק אחר הנחיות הרופא בימים שאחריו כדי להבטיח את הצלחת ההליך ולהימנע מסיבוכים מיותרים. לכן חשוב להקשיב היטב להוראות הרופא – ולמלא אותן בקפידה.

בימים שאחרי הטיפול נבקש מכם להימנע ככל שניתן מלקנח את האף או לנשוף בחוזקה על מנת להגן על התפרים ולמנוע התרופפות שלהם. אם מופיע דימום באף, יש לספוג אותו באמצעות גזה או צמר גפן. אם אתם מרגישים צורך להתעטש – עדיף לעשות זאת כשהפה פתוח על מנת להפחית את הלחץ.

בנוסף, כדאי מאוד להימנע מפעילות מאומצת בתקופה הזאת, לרבות פעילות גופנית, צלילה או טיסה.

מבחינת התפריט שאחרי הניתוח – עדיף להקפיד לצרוך מזונות שלא יאתגרו יותר מדי את האזור המטופל. בהיבט הזה כדאי להיצמד לתפריט עם מזונות רכים ופושרים – ולהפחית ככל שניתן אכילת מזונות חמים או קרים מאוד.

אם הרופא הורה על נטילת אנטיביוטיקה או תרופות אחרות – חשוב להקפיד לעשות זאת בהתאם להנחיות על מנת להפחית את הסיכון לזיהום או לסיבוכים אחרים. בנוסף חשוב מאוד להימנע מעישון מכיוון שהסיגריות פוגעות בזרימת הדם התקינה שנדרשת להחלמה של האזור.

שימו לב לכל שינוי במצבכם הבריאותי – לרבות כאב שלא חולף כעבור כמה ימים, חום, נפיחות מתגברת או דימום שאינו פוסק. אנחנו מבקשים מכם לעדכן אותנו בכל שינוי שכזה במצבכם הבריאותי ולא להתעלם מנורות האזהרה האלו שעלולות להצביע על התפתחות לא צפויה בתהליך ההחלמה.

מה זה הרמת סינוס
מרפאת השיניים מג'יק טאץ
מרפאת השיניים מג'יק טאץ

אנו במרפאת מג'יק טאץ מאפשרים לקהל המטופלים לקבל את הפתרונות הרפואיים המתקדמים ביותר תחת קורת גג אחת, החל בסתימה ועקירות ועד השתלות שיניים ושיקום מלא של הפה.